> KENNEDY SPACE CENTER

NASA Kennedy Space Center to jedna z największych atrakcji turystycznych na Florydzie.

Centrum lotów kosmicznych znajduje się na przylądku Canaveral. Zajmuje powierzchnię 567 km². Obok swej głównej funkcji port NASA Kennedy Space Center to jedna z największych atrakcji turystycznych na Florydzie.

Centrum lotów kosmicznych znajduje się na przylądku Canaveral. Zajmuje powierzchnię 567 km². Obok swej głównej funkcji portu kosmicznego, pełni także rolę atrakcji turystycznej i rezerwatu przyrody. KSC sąsiaduje z kosmodromem Cape Canaveral Air Force Station należącym do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Historia KSC sięga początków lat 60. XX wieku i jest związana z zainicjowaniem amerykańskiego programu lotów załogowych. Pierwotnie kosmodrom nosił nazwę Launch Operations Directorate (LOD) i podlegał on Centrum Lotów Kosmicznych imienia George’a C. Marshalla (MSFC). W lipcu 1962 roku wyodrębniono LOD jako jednostkę równorzędną z MSFC, podległą bezpośrednio centrali NASA w Waszyngtonie oraz zmieniono jego nazwę na Launch Operations Center. Pierwszym dyrektorem centrum został dr Kurt H. Debus. 29 listopada 1963, dla uczczenia pamięci zamordowanego w zamachu prezydenta, kosmodrom przemianowano na Centrum Kosmiczne im. Johna F. Kennedy’ego (ang. John F. Kennedy Space Center, w skrócie KSC).

W latach 60. i 70. XX wieku z KSC startowały m.in. rakiety Saturn V programu Apollo, a po jego zakończeniu zmodyfikowano istniejącą infrastrukturę na potrzeby programu STS. W szczytowym okresie amerykańskiego programu kosmicznego było tu zatrudnionych około 17 tysięcy pracowników. Zakończenie programu wahadłowców w 2011 oznaczało, iż bieżąca działalność kosmodromu zostaje tymczasowo ograniczona do misji bezzałogowych, w związku z czym zredukowano zatrudnienie do 8500 osób.

Od 1966 roku centrum jest otwarte dla turystów. Obecnie można odwiedzić Kennedy Space Center Visitor Complex, gdzie prześledzimy dzieje eksploracji kosmosu.

Kennedy Space Center Visitor Complex oferuje kilkadziesiąt bardzo ciekawych eksponatów; można tam obejrzeć rakietę Saturn V (największa kiedykolwiek zbudowana rakieta dzięki której USA dotarło na księżyc), kapsułę Apollo 14, oryginalną salę z której nadzorowano start Apollo 8, można wejść do promu kosmicznego (a konkretnie to do jego repliki), można przeżyć symulację startu promu kosmicznego, dowiedzieć się o początkach lotów w kosmos i o sukcesach (a także porażkach) NASA.

Na zwiedzanie kompleksu potrzeba okolo 8 godzin.