> ARUBA

ARUBA jest wyspą wulkaniczną i należy do archipelagu Małych Antyli, zamyka od wschodu Morze Karaibskie. Wyspa ma dość małą powierzchnię, bo zajmuje tylko 180 km². Turystów przyciągają tu piękne, białe i szerokie piaszczyste plaże. Klimat sprzyja wakacjom przez cały rok, średnia temperatura całoroczna wynosi blisko 30 stopni. Stolicą i zarazem największym miastem jest Oranjestad. Mieszkańcy używają języka niderlandzkiego oraz lokalnej mieszanki kilku języków zwanej papiamento. Na uwagę zasługuje holenderska zabudowa miast z czasów kolonialnych.

Wyspa ma dobrze rozwiniętą sieć połączeń autobusowych, które kursują między większymi miejscowościami. Można również skorzystać z taksówek, pamiętać należy jednak o ustaleniu ceny przed rozpoczęciem jazdy. Ponadto na Arubie działa sieć międzynarodowych i lokalnych wypożyczalni samochodów, dzięki którym najłatwiej można poznawać uroki wyspy. Obowiązuje ruch prawostronny. Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Osoba prowadząca samochód musi mieć powyżej 21 lat.

Aruba ma o wiele więcej do zaoferowania niż rajskie plaże. Wypożyczcie jeepa i wyruszcie na poszukiwanie przygód w interior! Narodowy park Arikok zajmuje blisko 20% wyspy i charakteryzuje się dzikim krajobrazem, poszarpanym wulkanicznym wybrzeżem i masą kaktusów. To coś zupełnie innego niż zachodnie wybrzeże wyspy. 

Wulkaniczne skały Aruby uformowały naturalny basen (conchi), który jest zasilany przez przelewające się przez krawędź fale. Gdy zanurzycie się pod powierzchnię wody, odkryjecie bogate życie morski.

Wakacje na Arubie nie byłyby pełne bez spotkania z flamingami, to chyba największe atrakcje Aruby.

Oprócz flamingów, drzewa DIVI DIVI są prawdziwą, często spotykaną na pocztówkach, wizytówką Aruby. Te najbardziej znane, wygięte przez wiatr drzewka możecie spotkać na plaży Eagle Beach. Divi divi ukształtował stale wiejący na Arubie wiatr północno-wschodni, tak więc drzewka zawsze wskazują kierunek południowo-zachodni!

Najpiękniejsza plaża na Arubie to Eagle Beach – idealna, żeby robić piękne, pocztówkowe zdjęcia. Malmok Beach natomiast ma najlepszą rafę do snorkelingu. Nie zapomnijcie odwiedzić też Baby Beach, zatoki na południu wyspy. W pogodne dni dostrzeżecie stąd wybrzeże Wenezueli! O dobrą pogodę tu bardzo łatwo – wyspa Aruba ma najwięcej słonecznych dni w roku wśród wszystkich karaibskich wysp, nie leży też w paśmie huraganowym i są one tu rzadkością. Po prostu wyciągnijcie się na plaży i zrelaksujcie w promieniach słońca!

Atrakcje Aruby potrafią być też baaardzo kolorowe. Stolica Aruby, choć niewielka (tylko 30 tys. mieszkańców!) zaskoczy Was ciekawą architekturą. Jest ona swoistym połączeniem dość masywnego holenderskiego budownictwa z szalonymi, karaibskimi kolorami. Niezwykle barwne budynki, które gdyby przemalować je na brązowo, mogłyby równie dobrze stać w Amsterdamie.