DOMINICANA:

Dominikana to kraj na Morzu Karaibskim, jedno z najbardziej egzotycznych miejsc na świecie przyciąga turystów piaszczystymi plażami (ich łączna długość to ok. 600 km), zróżnicowaną ofertą hotelową (z bogatą formułą all inclusive i infrastrukturą dla dzieci), 30-stopniowymi temperaturami przez cały rok i doskonałymi warunkami do uprawiania wszelkich sportów wodnych (amatorom kite- i windsurfingu szczególnie polecamy ośrodek Cabarete).

Najpopularniejsze kurorty to Punta Cana nad Oceanem Atlantyckim i La Romana nad Morzem Karaibskim. Największymi atrakcjami Dominikany są Santo Domingo (najstarsze europejskie miasto w Nowym Świecie), słynne 27 Charcos de Damajagua (27 zjawiskowych wodospadów usytuowanych nieopodal kurortu Sosua), czy Park Narodowy Isabel de Torres (ogród botaniczny z endemicznymi gatunkami roślin i kopią posągu Chrystusa Zbawiciela z Rio de Janeiro).

Baza hotelowa na Dominikanie jest zlokalizowana głównie na wybrzeżu. W ofercie znajdują się znane i cenione przez turystów sieci hotelowe takie jak Riu, Bavaro czy Barcelo, które oprócz sprawdzonego standardu oferują także rozległe, zielone tereny rekreacyjne takie jak palmowe alejki, czy egzotyczne ogrody w których nierzadko spotkamy flamingi. 

Najpiękniejsze plaże na Dominikanie: W Bavaro, Punta Cana, w Bayahibe, na półwyspie Samana w Las Terrenas (Playa Bonita) i Las Galeras. Warto też zobaczyć dziewicze plaże na półwyspie Barahona. W regionie Puerto Plata warto odwiedzić słynną plaże Playa Dorada.

Atrakcje, zabytki warto zobaczyć na Dominikanie: Stolica Dominikany - Santo Domingo(m.in. stare Miasto, Alkazar, Katedra św. Marii), Jezioro Enriquillo, Park Narodowy Jaragua, przejazdy quadami, wspinaczki na 7 wodospadów, spływy pontonem po rzece górskiej.

Niezapomnianym przeżyciem jest wycieczka na wyspę Saona. Dopłynąć na nią można łodzią motorową lub katamaranem. To urocza, karaibska wyspa z lazurem wody, białym, pudrowym piaskiem i wygiętymi do wody palmami. Warto odwiedzić karaibskie wioski zabudowane drewnianymi, niebieskimi i różowymi domkami. Zamieszkują je przyjaźni i gościnni, hiszpańskojęzyczni Kreole, w których życiu ważną rolę odgrywa muzyka, taniec merengue i śmiech.

Jako pierwszy z Europejczyków na wyspę dotarł w 1492 roku Krzysztof Kolumb, który napotkał rdzennych mieszkańców wyspy, Indian Taino. Obecnie ludność Dominikany to w większości hiszpańskojęzyczni Kreole, potomkowie kolonizatorów i afrykańskich niewolników.