> KEY WEST

Wyspa Key West o wymiarach 2 km na 6 km położona jest na końcu łukowatego archipelago jest najbardziej wysuniętym na południe punktem kontynentalnej części USA. Stąd do Kuby - licząc od “Southernmost Point” na końcu uliczki Whitehead Street - jest zaledwie 140 km. Przy dobrej widoczności za pomocą lornetki można swobodnie zobaczyć zarysy Kuby.

Turystów przybywających na Key West zainteresuje nie tylko położenie wyspy na końcu “Overseas Highway”, ale także jej bogata historia.

Główną atrakcją Key West jest Old Town na południowo-zachodnim krańcu wyspy, z pomalowanymi na jasne kolory XIX-wiecznymi domkami z drewna. Na Duval Street (najdłuższej i najpopularniejszej ulicy na Key West) i odchodzących od niej uliczkach tłoczą się butiki, galerie sztuki, uliczne kawiarenki, restauracje i bary. Przy Mallory Square co wieczór w kolorowej jarmarcznej atmosferze celebrowany jest spektakularny zachód słońca. Najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w Key West jest dom Ernesta Hemingwaya. Wybudowany on jest w hiszpańskim stylu kolonialnym. Hemingway kupił go w 1931 r i napisał tutaj kilka ze swoich najbardziej udanych książek, takich jak “Komu Bije dzwon”, oraz “Mieć i nie mieć”. “To najlepszy kawałek ziemi, jaki kiedykolwiek dane było mi znaleźć - donosił swojemu przyjacielowi w 1929 r pisarz.

Bahama Village dzielnica oblegana przez turystówz kafejkami serwującymi wspaniałe mojito, rum oraz licznymi lokalami z karaibską muzyką. W Bahama Village stoi również większość prostych, drewnianych domów które dawniej służyły za schronienie sławnym “zwijaczom cygar” - mieszkańcom będącym najczęściej potomkami pochodzących z Bahamów osadników Afrokubańskich.
Key West to nie tylko malownicza wyspa, to przede wszystkim raj dla miłośników przyrody, tropikalnych plaż, nurkowania, wodnych wycieczek itp.  Słoneczne plaże z zielonymi palmami z białym piaskiem, które znajdują się głównie z południowej części wyspy przyciągają niezliczone rzesze turystów. Począwszy od najbardziej znanej Smarthers Beach gdzie można wyszaleć się na wodnych skuterach, motorówkach lub bawić się do białego rana w plażowych kafejkach czy dyskotekach aż po ciche plaże położone nieopodal Fort Zachary Taylor gdzie w rodzinnej spokojnej atmosferze można wypocząć od zgiełku miasta.

Key West to również popularna przystań dla olbrzymich statków wycieczkowych, które można podziwiać zacumowane przy Mallory Square Dock. Wieczorami setki turystów dosłownie wylewają się ze statków wtapiając się w tętniąca nocnym życiem wyspę. Obliczono iż ponad 660 tysięcy turystów co roku stanowią pasażerowie statków wycieczkowych.

Dla miłośników podwodnych obserwacji  polecamy wycieczki statkiem z przeźroczystym szklanym dnem. Statki tego typu wypływają z Key West Harbor co kilka godzin. .Przy Key West znajduje się największe skupisko formacji koralowych w USA.

Niedaleko od wyspy znajduje się kilka zatopionych, ogólnie dostępnych do nurkowania małych wraków. Jednak jeśli naprawdę chcecie poczuć się jak prawdziwi poszukiwacze skarbów polecamy nurkowanie do wraku statku Gen Hoyt S. Vandenberg (drugim na świecie co do wielkości) znajdującego się 140 stóp pod wodą zatopionego specjalnie dla celów turystycznych siedem mil od brzegów Key West.

Miłośnicy rybołówstwa także znajdą tutaj coś dla siebie. Key West oraz pobliskie Florida Keys to istny raj dla wędkarzy. Na samym Key West znajduje się kilkanaście punktów skąd prywatnymi łodziami można udać się na tzw. “deep sea fishing”.