> LOS ANGELES

Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych. Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Los Angeles zostało założone 4 września 1781 roku przez hiszpańskiego gubernatora Felipe de Neve’a. Po zakończeniu wojny o niepodległość Meksyku, w 1821 roku miasto stało się częścią tegoż państwa. W 1848 roku, pod koniec wojny amerykańsko-meksykańskiej, Los Angeles oraz pozostałe obszary Kalifornii zostały wykupione przez rząd amerykański, wchodząc w skład Stanów Zjednoczonych.

Zwane często City of Angels lub po prostu L.A., Los Angeles stanowi światowe centrum biznesu, handlu międzynarodowego, rozrywki, kultury, mediów, mody, nauki, sportu, technologii i edukacji. Jako że Los Angeles jest siedzibą Hollywood, zyskało przydomek „Światowej Stolicy Rozrywki”, przodując w produkcji filmów, programów telewizyjnych, sztuk scenicznych, gier wideo oraz muzyki. Ze względu na to, miasto zamieszkuje szerokie grono słynnych osób powiązanych z tymi branżami. Los Angeles zorganizowało Letnie Igrzyska Olimpijskie w roku 1932 oraz 1984.

W L.A.znajdują się największe amerykańskie wytwórnie filmowe, takie jak Paramount Pictures, Sony Pictures Studios i Warner Bros. Studios. To co kojarzy się i co warto zobaczyć w Los Angeles to m.in.Disneyland, które otworzył w 1955 roku Walt Disney - to park rozrywki, który podzielony jest na 7 tematycznych krain: Tomorrowland (Kraina Jutra), Adventureland (Kraina Przygód), Fantasyland (Kraina Baśni) oraz Frontierland (Na Pograniczu).Można także przejść się słynną Hollywood Walk of Fame, czyli Aleja Gwiazd, na której znajdują się gwiazdy z nazwiskami znanych osób. Niedaleko mieści się Dolby Theatre, w którym odbywa się ceremonia rozdania Oskarów. W środku, przy schodach, znajdują się kolumny z tytułami filmów, które zdobyły Oscara w poszczególnych latach. Tuż obok mieści się Chinese Theatre, przed którym znajdują się płyty z odciskami dłoni i stóp gwiazd. Ikona Los Angeles jest widoczny z daleka napis Hollywood, na tle którego koniecznie trzeba zrobić sobie zdjęcie. Warto sie wybrać do Hollywood Heritage Museum gdzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia filmowe z epoki kina niemego, dokumenty historyczne oraz wiele pamiątek, związanych z filmem. Oprócz tego, w muzeum znajdują się także zdjęcia i pocztówki, przedstawiające budynki i ulice Hollywood z okresu początków świetności. Na Hollywood Cementery swoje mogiły mają prawdziwe gwiazdy, znane z dawnych filmów.Innym skojarzeniem, związanym z tym miastem, jest Rodeo Drive, na której zgromadziły się chyba wszystkie najbogatsze sklepy świata. Warto również zajrzeć do bogatych dzielnic, żeby chociaż z daleka popatrzeć na rezydencje gwiazd, ich posiadłości w Beverly Hills czy egzotycznego Malibu. Beverly Hills ma również swoje miejsce w kinomatografii Hollywood. Filmem, który rozsławił miasto był serial Beverly Hills 90210. Dziś Beverly Hills przekształciło się w osiedle sławnych i bogatych ludzi. W okolicach Los Angeles jest mnóstwo miejsc dobrych do plażowania. Warto wybrać się na Venice Beach, Long Beach, albo Santa Monica.

Program i terminy wycieczek do Los Angeles w zakładce WYCIECZKI

serdecznie zapraszamy