> SAN FRANCISCO

San Francisco – miasto w stanie Kalifornia położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny, zatokę San Francisco i cieśninę Golden Gate, rozciąga się malowniczo  na 48 wzgórzach. Historia San Francisco sięga roku 1776, kiedy to hiszpańscy kolonizatorzy Ameryki Północnej osiedlili się na krańcu półwyspu zakładając na tym terenie fort oraz misję imienia świętego Franciszka z Asyżu. San Francisco i Kalifornia należały następnie do Meksyku, po uzyskaniu przez niego niepodległości od Hiszpanii, a następnie zostały włączone do Stanów Zjednoczonych. Miasto przeżyło znaczne przyspieszenie rozwoju w 1848 roku podczas krótkiego okresu kalifornijskiej gorączki złota, stając się w tym czasie największym miastem na amerykańskim Zachodnim Wybrzeżu. W 1906 roku San Francisco zostało w większej części zniszczone podczas trzęsienia ziemi i pożarów, które były jego skutkiem. Obecnie San Francisco jest dużym ośrodkiem turystycznym znanym ze swoich atrakcji, m.in. Most Golden Gate, więzienie Alcatraz, Coit Tower, tramwaje linowe, fabrykę czekolady Ghirardelli czy chińską dzielnicę – Chinatown. Charakterystyczne dla miasta są jego strome wzgórza i ulice oraz mieszanina stylów architektonicznych, od wiktoriańskiego do postmodernizmu. Miasto słynie także ze swojego zróżnicowania etnicznego, kosmopolityzmu, uniwersytetów oraz wyodrębnionych i wpływowych społeczności azjatyckiej czy latynoamerykańskiej.

Najbardziej znany most na świecie to oczywiście Golden Gate, ogromna, monumentalna, zawieszona w chmurach konstrukcja robi kolosalne wrażenie.

Bay Bridge nie jest tak elegancki i tak malowniczo położony, jak jego starszy brat po północnej stronie miasta ale jego łączna długość  to ponad siedem kilometrów!

Trzeci najchętniej odwiedzany park miejski w USA to Park Golden Gate, który zajmuje powierzchnię czterech kilometrów kwadratowych.

Na wyspie Alcatraz znajduje się Prison Museum gdzie w latach 1934 – 1963 znajdowało się  więzienie o zaostrzonym rygorze. Można zwiedzic więzienne cele, stołówkę oraz  zapoznać się z historią o słynnych więźniach min. Al Capone, “król” nielegalnego alkoholu, który był jednym z pierwszych więźniów Alcatraz.
 
San Francisco to nie tylko ogromne budowle jak Alcatraz, czy Golden Gate, ale również urokliwe uliczki. Tą najbardziej znaną jest z całą pewnością Lombard Street położona  w północnej części miasta w dzielnicy Russian Hill. Uliczka ta znana jest jako najbardziej poskręcana na świecie, a jej specyficzne rozplanowanie spowodowało, że stała się jednym z symboli San Francisco. Urocze, pastelowe domki charakterystyczne tylko dla San Francisco w stylu Painted Ladies, znajdują sie przy Steiner Street. Tu właśnie był nakręcany serial “Pełna chata”.

Warto zwiedzić dawny budynek portu dla promów Ferry Building, w którym obecnie znajdują się tu biura i sklepy. Ferry Building ma bardzo imponującą wieżę zegarowa widoczną z wielu punktów miasta. 
Panoramę miasta oraz zatokę można zobaczyc z Coit Tover , wieży położonej na wzgórzu Telegraph Hill.
 
Upominki z San Francisco najlepiej kupić w dzielnicy Chińskiej Chinatown.

Symbolem tego miasta są niewątpliwie tramwaje linowe Cable Car, obracane przez maszynistę ręcznie, przy pomocy wielkiego, obrotowego koła. Koniecznie trzeba się wybrać na przejażdżka wznoszącymi się i opadającymi ulicami San Francisco.

Ratusz San Francisco położony jest w dzielnicy Civic Center, tuż obok centrum.

To jednen z najlepszych przykładów stylu architektonicznego zwanego amerykańskim renesansem.

Fisherman’s Wharf to niewielka, portowa dzielnica San Francisco, w której znajduje się mnóstwo restauracji   i sklepów z pamiątkami. Po zwiedzaniu miasta można odpocząc na Baker Beach, pięknej, szerokiej plaży o dosyć ciemnym piasku.

Program i terminy wycieczek do San Francisco w zakładce WYCIECZKI

serdecznie zapraszamy