GRAND CANYON, ARIZONA

Wielki Kanion, Wielki Kanion Kolorado – przełom  rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA przez Płaskowyż Kolorado. Za początek kanionu uznaje się Lee's Ferry (niewielka stacja z motelem i przystanią dla łodzi leżąca około 12 km od miejscowości Page), natomiast koniec kanionu  leży w rejonie  Grand  Walsh  Cliff  leżącym  około 20 km od początku jeziora Mead. Odległość  pomiędzy  tymi  punktami  mierzona  nurtem  rzeki  Kolorado  wynosi 446 km niemal tyle co długość Polski mierzona od wschodu do zachodu. Najgłębszym  rejonem  Wielkiego Kanionu  jest  Granite Gorge (Wąwóz Granitowy), w którym najgłębsze  miejsce  leży poniżej  krawędzi o 1857 m (6093 stóp). Szerokość kanionu waha się od ok. 800 m (pod  punktem  widokowym  Toroweap na  North Rim – Północnej Krawędzi) do 29 km w najszerszym miejscu. Jest to największy przełom rzeki na świecie (jednak nie najgłębszy).

Kanion  zaczęła  rzeźbić rzeka Kolorado 17 milionów lat temu, odsłaniając skały liczące sobie dwa miliardy lat – połowę wieku naszej planety.

Do atrakcji  zaliczają  się  przejażdżki  helikopterem oraz awionetkami  nad Wielkim Kanionem a także przejażdżki busikami oraz piesze wycieczki po określonych szlakach. Piesza wycieczka może trwać od 15 minut do wielu dni, wzdłuż jednej z kilku oznaczonych tras. To miejsce przyciąga miłoników i sportów ekstremalnych, jak również spływów pontonowych, organizowane są tu także obozy przetrwania  przez byłych komandosów.

Kanion Kolorado to również jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Ziemi. Spektakularne wschody i zachody słońca zdobią setki okładek magazynów podróżniczych, kalendarzy i folderów reklamowych na całym świecie.

W 2007 w zachodniej części Wielkiego Kanionu (Grand Canyon West)  otwarto szklany pomost  Skywalk –  usytuowany  na wysokości 1219 m  nad ziemią.  Zainteresowani mają  możliwość  podziwiać  otwierającą  się  pod  nimi  przepaść Wielkiego Kanionu, oddzieleni od niej jedynie przezroczystą  taflą  szkła. Szklana  platforma  kosztowała 30 mln dolarów;  ma  kształt podkowy wystającej na ponad 20 metrów od  krawędzi  urwiska, które opada  pionowo w dół na głębokość 1220 metrów. Skywalk znajduje się na terenach rezerwatu Indian Hawasupaji w Arizonie,  jest własnością Indian Hualapai znajduje się 190 km od Las Vegas. Zyski z turystyki  mają  pomóc  społeczności  Indian, walczącej  z 50% bezrobociem,  alkoholizmem  i ubóstwem.

Widok Wielkiego kanionu  przytłacza i wzbudza zachwyt niemal każdego, kto stanie nad jego brzegiem.

Wielki  Kanion  Kolorado  zalicza się do najbardziej interesujących  miejsc, które warto zobaczyć będąc w  USA. Został on wpisany na  listę dziedzictwa  UNSECO  jako najbardziej spektakularny przełom rzeki na świecie.