HAWAII

Hawaje - najmłodszy z 50 stanów USA (dołączony 21 sierpnia 1959 roku). Jedyny stan leżący wyłącznie na wyspach. Położony na archipelagu Hawaje, w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego. Stolicą stanu jest Honolulu leżące na wyspie O’ahu.

Honolulu to największe miasto archipelagu Wysp Hawajskich i jednocześnie stolica stanu.

Archipelag jest pochodzenia wulkanicznego. Rozpościera się na długości niemal 2,5 tys. km. Składa się z 137 wysp, w tym z 8 głównych, spośród których 7 jest zamieszkanych– O’ahu, Maui, Hawaii (zwaną też Big Island), Kauai, Molokai i Lanai i Niihau, wyspa Kahoʻolawe jest niezamieszkana. Powierzchnia wysp jest górzysta, a na terenie archipelagu znajduje się wiele czynnych wulkanów.

Oficjalnie w stanie mieszka 1,2 mln osób, a w praktyce ponad 1,3 mln, jeśli dodać turystów i żołnierzy amerykańskich sił zbrojnych. Większość z nich, prawie 1 mln, mieszka na najgęściej zaludnionej wyspie – O’ahu. 6,6% mieszkańców stanu uważa się za rdzennych obywateli Hawajów (Polinezyjczyków). Największa grupa mieszkańców, około 41%, to imigranci z Azji lub ich potomkowie.

Hawaje to wymarzony kierunek milionów turystów z całego świata. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, rajskie plaże, niesamowita kultura i atmosfera wysp przyciąga podróżnych przez cały rok. Każda z nich ma swój wyjątkowy charakter. Poniżej przedstawiam przegląd sześciu najważniejszych według przewodnika Lonely Planet.

Hawaii (Big Island) - największa i najmłodsza hawajska wyspa na której znajduje się  kilka aktywnych i drzemiących wulkanów (m.in. Mauna Kea - najwyższy w całym archipelagu i jeden z największych na Ziemi oraz Kīlauea - jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie). Największym miastem na wyspie i zarazem drugim pod względem ludności w całym archipelagu jest Hilo. Na Hawaiʻi można zaobserwować aż dwanaście różnych stref klimatycznych. Zróżnicowany krajobraz Wielkiej Wyspy,              z obszarami zastygłej lawy i dolinami porośniętymi lasem deszczowym, stwarza idealne warunki dla wielbicieli trekkingu i dzikiej przyrody. W Dolinie Waipio odnajdziemy piękne krajobrazy, kilka wodospadów i dziko rosnące owoce. Na tutejszych plażach występuje zarówno biały, jak i czarny wulkaniczny piasek. Można tu obserwować skaczące delfiny i żółwie morskie.

O'ahu - trzecia co do wielkości i jedna z najbardziej zaludnionych wysp archipelagu stanowi wyjątkową mieszankę kultur i narodowości. Na południowym wybrzeżu O'ahu znajduje się główne miasto i jednocześnie stolica stanu Hawaje – Honolulu. Ponad połowa mieszkańców miasta ma korzenie azjatyckie. Odbywa się tu wiele wydarzeń związanych z kulturą hawajską. O'ahu uważana jest za najdroższą wyspę archipelagu, szczególnie lubianą przez turystów z Japonii. Do najsłynniejszych jej atrakcji można zaliczyć plażę Waikīkī, bazę wojskową Pearl Harbor, wulkan Diamond Head i zatokę Hanauma, Muzeum Bernice P. Bishopa oraz Centrum Kultury Polinezyjskiej. Fale na północnym wybrzeżu wyspy (North Shore) znane są z tego, że długo się toczą, co czyni z nich idealne miejsce do windsurfingu. Hale'iwa znane jest jako miasto surferów. Na płaskowyżu w głębi lądu, na żyznych glebach Wahiawa znajduje się plantacja ananasów Dole z największym na świecie labiryntem utworzonym z krzewów.

Lāna'i - szósta co do wielkości hawajska wyspa znana jest również jako Wyspa Ananasów, bowiem przez dużą część XX wieku zaopatrywała ona świat w te słodkie, soczyste owoce. Początkowo na Hawajach uprawiano głównie trzcinę cukrową i wypasano bydło, jednak pod koniec dziewiętnastego stulecia młody absolwent Harwardu, James Drummond Dole, podjął tu próbę komercyjnej uprawy ananasów na szeroką skalę. Technologia pakowania tych nietrwałych owoców w puszki uczyniła z niego milionera. Po tym jak w 1922 roku wyspa Lāna'i została wykupiona i przeznaczona całkowicie pod uprawę, ananasy stały się głównym produktem eksportowym Hawajów. Obecnie część plantacji została zlikwidowana, jednak niektóre z nich można zwiedzić, by poznać historię i sposób uprawy tych owoców. Wyspa odznacza się surowym krajobrazem i niewielką gęstością zaludnienia (na powierzchni 363,968 km² żyje około 3000 osób). Przy plaży Kaiolohia znajduje się wrak amerykańskiego transportowca Liberty II. Długa, piaszczysta Hulupo'e Beach stwarza dogodne warunki do nurkowania.

Maui - druga co do wielkości wyspa w archipelagu Hawajów nazywana jest czasem "Wyspą doliny", ze względu na olbrzymi przesmyk pomiędzy znajdującymi się tu dwoma potężnymi wulkanami. Wnętrze wyspy zarośnięte jest gęstymi lasami. Maui posiada duży wybór plaż - znajdziemy tu zarówno miejsca stworzone do windsurfingu i kiteboardingu, jak również spokojne zatoczki i plaże o dobrych warunkach do nurkowania z fajką. Tutejsze szlaki również odznaczają się dużą różnorodnością. Dzięki bardzo żyznym, wulkanicznym glebom, duże przestrzenie zajmują plantacje ananasów, owoców cytrusowych i trzciny cukrowej. Najwyższym punktem na Maui jest czynny wulkan Haleakala o wysokości 3056 m n.p.m., w okolicy którego organizowane są wycieczki przyrodnicze po parku narodowym.

Moloka'i - uważana jest za najbardziej hawajską wyspą całego archipelagu - ponad 50% jej mieszkańców to ludność autochtoniczna. Miejscowi konsekwentnie starają się zachować lokalną kulturę i dbają o dziedzictwo wyspy. Można tu poznać rodzime tradycje (np. słynny taniec hula) i spróbować prawdziwej hawajskiej kuchni. Na trudno dostępnym Półwyspie Kalaupapa w 1863 roku została utworzona kolonia trędowatych, którym niósł pomoc młody misjonarz Ojciec Damian. Dziś znajduje się tu park narodowy. Górzysta, gęsto zalesiona wyspa jest słabo zaludniona. Hoduje się tu bydło i uprawia owoce. Na Moloka'i odnajdziemy zamglone lasy deszczowe, ukryte wodospady i wiele pustych plaż. Na północnym wybrzeżu, niedaleko Umilehi Point, znajduje się jeden z największych klifów na świecie (wznosi się on 1010 m nad poziomem wody). Jest on pozostałością wulkanu, którego część osunęła się do Oceanu Spokojnego około 1,5 mln lat temu.

Kaua'i - okrągła, wulkaniczna Kaua'i jest najstarszą geologicznie wyspą Hawajów. Jej niepowtarzalny klimat tworzą głębokie doliny, bujne lasy deszczowe, strzeliste klify i wodospady. Kanion Waimea, nazwany przez Marka Twaina Wielkim Kanionem Pacyfiku, liczy ok. 20 km długości, nawet 1000 m głębokości i do 16 km szerokości. Ze względu na obfitą, dziewiczą roślinność, Kaua'i nazywana bywa "Wyspą Ogrodów". Chociaż stwarza ona wiele możliwości dla wielbicieli windsurfingu, pieszych wycieczek i nurkowania, nie znajdziemy tu tłumów turystów. Wyspa zachwyca spokojem i urokiem swoich plaż. Północno-zachodni brzeg zajmują niedostępne z lądu klify. Wzdłuż wybrzeża Na Pali prowadzi jeden z najbardziej malowniczych szlaków na świecie - Kalalau Trail. Wygasły wulkan Waialeale, będący najwyższym szczytem wyspy, jest jednym z najbardziej wilgotnych miejsc na Ziemi. Popularnym miejscem do plażowania jest Poʻipū, na południowym wybrzeżu.

Ponadto na Hawajach warto zwiedzić:
Hawajski Pearl Harbor, który zasłynął w czasie II wojny światowej, kiedy w 1941 roku amerykańska baza wojskowa została zaatakowana przez japońskie siły powietrzne, czym rozpoczęto wojnę na Pacyfiku i co wciągnęło Amerykanów w walkę w II wojnie światowej. Obecnie można tam zobaczyć nietypowy pomnik upamiętniający atak Arizona Memorial – wzniesiony nad wrakiem zatopionego pancernika, otoczony tabliczkami upamiętniającymi nazwiska poległych.

Wodospad Wailua - to jeden z najwyższych wodospadów znajdujących się na Hawajach. Ma on 35 metrów wysokości i znajduje się na wyspie Kauai. Do podnóża Wailua prowadzi błotnista i śliska ścieżka. Co roku wielbiciele sportów ekstremalnych montują wzdłuż trasy liny, jednak przedstawiciele państwowi likwidują je co jakiś czas, ponieważ jest to bardzo niebezpieczny teren. Co ciekawe, w przeszłości zwyczajem było udowadnianie męskości Hawajczyków poprzez rzucanie się w dół wodospadu. Choć grozi to śmiercią i jest nielegalne, do dziś znajdują się śmiałkowie, którzy powtarzają ten wyczyn.
Zatoka Hanuma, czyli "krzywa zatoka" to bardzo popularna i oblegana atrakcja turystyczna. Szacuje się, że co roku odwiedzana jest przez blisko 3 mln turystów! Jest również parkiem narodowym, a odwiedzający mają zakaz dotykania, chodzenia lub posiadania jakiegokolwiek innego kontaktu z rafą koralową. Zakaz obejmuje także złe traktowanie zwierząt zamieszkujących zatokę. Hanauma jest również miejscem występowania Zielonych Morskich Żółwi.

Centrum Kultury Polinezyjskiej to park tematyczny lub jak niektórzy je nazywają "żywe muzeum". Znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy Oahu. Oprócz tradycyjnych i stałych wystaw możemy wziąć tutaj udział w dodatkowych aktywnościach. Na przykład każdego wieczora odbywa się show, w którym artyści przedstawiają międzykulturowy charakter Polinezji, np. poprzez prezentowanie tradycyjnych tańców.