NIAGARA FALLS

Niagara (ang. Niagara Falls) – wodospad  na rzece Niagara, na granicy Kanady, prowincja Ontario i USA, stan Nowy Jork. Rzeka Niagara o dł. 55 km, wypływająca z jeziora Erie i płynąca do jeziora Ontario, musi pokonać prawie 100-metrową różnicę poziomów. U ujścia rzeka rozwidla się i spada dwiema około 50-metrowymi kaskadami.

Jedna część "amerykańska" leży na terytorium USA w stanie Nowy Jork. Jej kaskady to: American Falls (Wodospad Amerykański) i Bridal Veil Falls (Wodospad Ślubny Welon); 21-30 m wysokości z powodu gigantycznych głazów u jego podstawy oraz 320 m szerokości. Rozdzielone są małą wyspą Luna Island (Księżycowa Wyspa). Druga część "kanadyjska" w prowincji Ontario, to Horseshoe Falls (Wodospad Podkowa); 53 m wysokości i 790 m szerokości. Oddzielona jest od dwóch mniejszych, amerykańskich  kaskad  wyspą Goat Island (Kozią Wyspą) połączoną z lądem dwoma mostami. Odległość między amerykańskim a kanadyjskim wodospadem wynosi 1039 m. Otwarta granica między USA i Kanadą ustalona w 1819 biegnie środkiem tej drugiej, szerszej części rzeki Niagara i kaskady Podkowa. Wodospad Niagara otoczony jest przez zabudowę dwóch miast o tej samej nazwie: kanadyjskiego Niagara Falls, Ontario i amerykańskiego Niagara Falls, Nowy Jork.

Blisko połowa wody z wodospadu jest odprowadzana i zasila dwie elektrownie, zarówno po stronie kanadyjskiej, jak i amerykańskiej. W zależności od tego, jaka ilość jest odprowadzana, poziom wody na rzece zmienia się o kilka metrów w ciągu dnia.

Wodospad  jest widoczny  w całej okazałoci  po stronie kanadyjskiej.

Jedną z największych atrakcji w czasie zwiedzania wodospadu jest 30-minutowa wycieczka statkiem, który pływa u stóp Wodospadu Niagara.  Można także wykupić wycieczkę do jaskini wiatrów “Cave of the Winds”.  Na balkonie „Hurricane” z bardzo bliska można poczuć spadającą  z góry wodę “Wodospadu Panny Młodej” , robi to niesamowite wrażenie.  Wieczorem  wodospad  zamienia się w piękną i kolorową iluminację swietlną, podświetlają go dziesiątki  kolorowych reflektorów. Iluminacjom towarzyszy widowisko tupu “światło i dźwięk”, gdzie w rytm  muzyki  zmieniają się kolory i zabarwienia wody.  W każdy piątek wieczorem  odbywa się tutaj także pokaz sztucznych ogni.

Niagara powstała 12 tys. lat temu, kiedy topniejące lodowce, cofając się na północ, uwolniły wody jeziora Erie, które spłynęły do jeziora Ontario. Wówczas wodospady leżały 7 mil w dol rzeki, ale wskutek erozji gruntu przesunęły się na obecne miejsce.

Program i terminy wycieczek nad Wodospad Niagara w zakładce WYCIECZKI

serdecznie zapraszamy