WASHINGTON DC

Waszyngton, D.C., formalnie District of Columbia – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.

Miasto Waszyngton stanowiło pierwotnie odrębną jednostkę samorządową, znajdującą się na obszarze Terytorium Kolumbii. Dopiero uchwała Kongresu z 1871 zespoliła je z Terytorium, powołując do istnienia całość nazwaną Dystryktem Kolumbii. Leży na północnym brzegu rzeki Potomak, graniczy ze stanami Wirginia oraz Maryland. Ma 599 657 stałych mieszkańców, jeżeli zaś uwzględnić dojeżdżających do pracy z sąsiednich stanów, liczba ludzi przebywających w jego obrębie wzrasta w dni robocze do ponad miliona. Na terenie Waszyngtonu znajdują się główne ośrodki trzech gałęzi władzy federalnej: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, a także naczelne siedziby organizacji takich jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizacja Państw Amerykańskich, Międzyamerykański Bank Rozwoju czy Panamerykańska Organizacja Zdrowia, a także grup lobbingowych, związków i samorządów zawodowych. W Waszyngtonie zlokalizowane są również 174 placówki dyplomatyczne, liczne pomniki narodowe i muzea.

Nadzór nad Waszyngtonem sprawuje burmistrz wraz z trzynastoosobową radą miejską, jednak najwyższą władzę ma w swoich rękach Kongres, który może zmieniać lokalne prawa według uznania. Z tego powodu jego mieszkańcy mają mniejsze niż w stanach możliwości formowania samorządu. Dystrykt jest pozbawiony prawa do głosowania delegata w Kongresie, nie przysługują mu też żadne miejsca w Senacie. Waszyngtończycy nie mogli uczestniczyć w wyborach prezydenckich do czasu ratyfikowania 23 poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych w 1961.

Waszyngton jest siedzibą władz federalnych, w związku z czym warto zobaczyć budynki, w których urzędują owe władze. Centralnym budynkiem w Waszyngtonie jest Kapitol, czyli siedziba Kongresu. Biblioteka Kongresu znajdująca się po drugiej stronie ulicy. Dla wygody kongresmenów połączona jest z Kapitolem przejściem podziemnym, z którego mogą skorzystać również turyści. Biblioteka Kongresu to najlepiej zaopatrzona biblioteka na świecie – oprócz książek zgromadzone są tutaj także filmy i nagrania audio. Obok znajduje się budynek Sądu Najwyższego, który można zwiedzać.

Biały Dom to oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA znajduje się przy 1600 Pennsylvania Avenue NW.

Pentagon jest siedzibą Departamentu Obrony i jednocześnie jednym z największych budynków biurowych na świecie, ma kształt pięciokątu widzianego z lotu ptaka.

Najwyższym obiektem w stolicy USA jest obelisk upamiętniający pierwszego prezydenta USA, G.Waszyngtona. Pomnik ma prawie 555 stóp wysokości (prawie 170 metrów) i w momencie wybudowania w 1884 roku był najwyższą budowlą na świecie (tytuł ten utracił na rzecz Wieży Eiffla). W środku znajduje się winda, którą można wjechać na górę. Pomnik Waszyngtona znajduje się w centralnym punkcie National Mall (Galerii Narodowej) – chronionego obszaru będącego jednocześnie parkiem, w którym znajduje się wiele obiektów upamiętniających historię USA. Do najsłynniejszych należą pomniki upamiętniające udział Amerykanów w II wojnie światowej, wojnie koreańskiej i wietnamskiej, czy pomnik Lincolna, który zbudowany jest na wzór świątyni.

Przy National Mall znajduje się także większość muzeów kompleksu Smithsonian Institution, największego na świecie kompleksu muzealnego. W jego skład wchodzi 19 muzeów i galerii, zoo oraz 9 ośrodków badawczych. Wstęp do wszystkich obiektów jest bezpłatny, a znajdziemy tu takie perełki, jak American History Museum, National History Museum, National Zoo. Najbardziej popularne jest National Air and Space Museum, w których zgromadzone jest około 50 tysięcy eksponatów.

Program i terminy wycieczek do Washington DC w zakładce WYCIECZKI

serdecznie zapraszamy